Wstecz

Co to jest Webdesign 3.0?

 

Wygląd strony www ma znaczenie!

 

Agencja Interaktywna Webemo projektowaniem stron internetowych zajmujemy się od ponad 8 lat. W świecie Internetu wiele się w tym czasie wydarzyło, jedna rzecz pozostaje jednak niezmienna. 

 

Wygląd strony www ma znaczenie i to dzięki niemu, budujemy tzw. pierwsze pozytywne wrażenie o naszej firmie.

 

Kilka słów na temat projektowania graficznego w przeszłości, czyli Web Design 2.0.

 

Gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z projektowaniem stron www, dopiero raczkował tzw. Web Design 2.0, który umożliwiał dostosowywanie wyglądu interfejsu graficznego do wersji urządzeń mobilnych. W świecie developerskim rządził „Bootstrap”, czyli biblioteka plików graficznych CSS umożliwiająca stylowanie takich elementów jak: teksty, formularze, przyciski, wykresy, nawigacje i inne komponenty wyświetlane na stronie.

 

Strony internetowe otrzymywały siatki, a projektanci stron internetowych mogli ustawiać poszczególne elementy za pomocą gotowych układów. Bootstrap uprościł i przyspieszył tworzenie aplikacji internetowych. Siatki tzw.”Grids” sprawiły, iż proces projektowania stron www stał się o wiele wygodniejszy, gdyż automatycznie rozciągały się one na pełną szerokość ekranów, co zmniejszyło czas programisty poświęcony na kodowanie grafiki do obsługi przez komputery stacjonarne, laptopy, tablety i telefony.

 

Ten rodzaj projektowania dominował w wirtualnej rzeczywistości przez niemal 10 lat i możemy śmiało stwierdzić, że większość stron internetowych, które powstały do roku 2019, nadal prezentuje jego możliwości. Wielu właścicieli firm, którzy w tym czasie poświęcili sporo czasu na stworzenie nowej wizytówki firmowej, uważa, że posiada nowoczesną stronę dostosowaną wyglądem do ekranów typu desktop oraz do urządzeń mobilnych. Jednak nie są świadomi, kolejnej rewolucji, która zaszła w projektowaniu.

 

W roku 2019 ugruntował się na rynku nowy trend graficzny, który zgodnie nazwano rewolucją i nową jakością. Webdesign 3.0, o którym mowa, panuje do dziś, łamiąc wszelkie dotychczasowe normy i konwencje.

 

Krótka historia powstania Webdesign 3.0?

 

Po co wymyślać coś nowego (patrz Webdesign 3.0)  skoro stare, czyli (Webdesign 2.0) jest proste, ładne, funkcjonalne i wygodne. W przypadku projektowania stron internetowych za słowami proste i wygodne zaczęło podążać pytanie, które dotyczyło głębszego aspektu, a mianowicie:

 

Czy projektowanie stron www umiera?

 

Bazujące na siatkach układy graficzne stron internetowych w ciągu niemal dekady stały się do siebie tak podobne, że trudno było odróżnić, czy zostały zaprojektowane na indywidualne zamówienie i życzenie konkretnego zleceniodawcy, czy też wyciągnięte spośród tysięcy gotowych szablonów i dostosowane na potrzeby prezentowanej działalności.

 

Musiało się coś zmienić, świat internetu zaczął poszukiwać oryginalności i różnorodności w projektowaniu. Odpowiedzią na tę potrzebę, miał być, jak się wkrótce okazała Webdesign 3.0.
Początkiem i podstawą do tego nowoczesnego trendu w projektowaniu stron www stał się druk, wykorzystywany w różnych formach w ciągu setek lat przed powstaniem Internetu. W różnych czasopismach, książkach i publikacjach prasowych druk zawsze pozwalał twórcom na swobodne umieszczanie elementów graficznych. Projektanci nie byli ograniczeni swoją kreatywnością. A wydawcy zawsze mieli swobodne pomysły. Nie musieli myśleć o HTML, CSS czy urządzeniach mobilnych. Projektanci nie chcieli stracić pomysłów wykorzystywanych w druku, które gromadzili przez lata. Zaczęli wiec przekładać te pomysły na projekty onlinowe.

 

Co to jest Webdesign 3.0?

 

Narodziny Webdesign 3.0 oznaczały zerwanie z dotychczasowym stylem projektowania bazującym na tzw. siatkach i bibliotekach bootstrap. Nowe projekty wyróżniały się następującymi cechami:

 

  1. Swobodne pozycjonowanie poszczególnych elementów projektu - zdjęć, grafik, tekstów, nagłówków.
  2. Nakładanie się elementów na siebie - tworzące wrażenie trójwymiarowości. Teksty na obrazie, obraz na obrazie.
  3. Pionowe teksty, pływające w tle grafiki i obrazy.
  4. Galerie zdjęć o nieregularnych kszatłtach – odejście od konwencji siatki.
  5. Czyste tło - dużo bieli i przestrzeni między nagłówkami i kolejnymi sekcjami strony www
  6. Duże, wyróżniające się nagłówki w treściach strony internetowej.
  7. Abstrakcyjne elementy graficzne stanowiące łączniki między poszczególnymi sekcjami strony www.

 

Powyższe cechy umożliwiły zarówno właścicielom firm, jak i projektantom stron internetowych zaimponować swoimi pomysłami  i wyrazić w projektowaniu własne emocje. Coraz popularniejsze stają się modne projekty przełamujące stereotypy.  Coraz więcej projektantów odkrywa świat Web Design 3.0. Przewidujemy, że ten trend będzie się utrzymywał w przyszłości, dlatego wszystkie nasze najnowsze projekty stron internetowych bazują na opisanych powyżej cechach. To dzięki nim uznajemy tworzone przez nas projekty za ładne i nowoczesne. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami na www.webemo.pl.