Wstecz

Od czego zacząć, gdy chcesz zaistnieć w wirtualnym świecie?

 

 

Niezależnie od tego, czy będziesz chciał stworzyć stronę internetową, sklep e-commerce, czy może inną dedykowaną aplikację webową na samym początku musisz dokonać wyboru adresu internetowego, czyli własnego www. Od tych 3 magicznych liter zaczyna się cała przygoda w wirtualnej rzeczywistości, a niestety często zdarza się tak, że domena jest już zarezerwowana przez inną firmę. Aby unikąć rozczarowań sprawdź dostępność wymarzonej domeny, korzystając z ninejszego adresu internetowego: www.dhosting.pl. Jeśli domena jest wolna bez zastanowienia ją wykup. Opłata za domenę w pierwszym roku będzie niewielkie na poziomie ok. 10 zł netto. Kwoty kolejnych rocznych przedłużeń nie powinny przekroczyć wartości 100 zł netto.

 

Kolejną sprawą jest hosting, czyli serwer, na którym tworzona przez nas strona www lub sklep internetowy zostaną zainstalowane. Na rynku działa wiele firm świadczących usługi hostingowe, nie będziesz miał problemu z wykupem „odrobiny” miejsca na własne narzędzia do sprzedaży on-line. Z czystym sumieniem możemy polecić firmę dHosting, od wielu lat korzystamy z jej usług, obsługa jest rewelacyjna. Z hostingiem i domeną łączy się również kwestia uruchomienia poczty email. Wykonujemy to już po wykupieniu serwera i domeny. Opłaty roczne związane z usługami hostingowymi będą się wahały w przedziale między 100 a 200 zł netto rocznie w zależności od pojemności serwera oraz wybranej opcji jego obsługi i utrzymania.

 

Trzecim elementem, na który należy zwrócić uwagę to zabezpieczenie strony www lub sklepu internetowego i danych osobowych klientów, które będą przez nie gromadzone i przetwarzane. Służą do tego celu tzw. certyfikaty bezpieczeństwa SSL, które są instalowane na domenie przez firmę świadczącą usługi hostingowe, należy dodatkowo zamówić taką usługę. Są różne certyfikaty SSL i różne poziomy zabezpieczeń, dlatego też ceny ich mogą się zaczynać od 50 zł netto i dochodzić do poziomu nawet 1000 zł netto rocznie. Na początku nie warto wchodzić w wysokie koszty, zwłaszcza przy zabezpieczeniu prostej strony internetowej, która nie posiada nawet formularza kontaktowego, wybieramy certyfikat z dolnej półki. Temu zagadnieniu należy poświęcić więcej czasu, dlatego w przyszłości napiszemy specjalny artykuł na naszej stronie www na temat zabezpieczeń SSL i innych.

Domena, hosting i SSL to w zasadzie jedyne stałe roczne koszty prowadzenia strony www lub sklepu w Internecie. Dodatkowe koszty mogą być związane z rozbudową tych narzędzi lub ich obsługą wykonywaną przez agencję interaktywną taką jak Webemo. Te dodatkowe koszty to najczęściej miesięczny abonament w przypadku dodawania nowych materiałów na stronę tj. artykuły, zdjęcia, produkty w sklepie i tzw. opłata za czas i gotowość do reakcji na zgłoszenia SL (service level).

 

Abonamenty w Webemo zaczynają się od kwoty 100 zł netto miesięcznie. Oczywiście nie jest to koszt obligatoryjny, gdyż każda strona www i sklep internetowy są zaprogramowane na systemie edycji treści Webemo Elements, który umożliwia pełną obsługę treści przez administratora. W tym przypadku należy ocenić, jak wiele takich zmian miesięcznie będziemy chcieli wykonywać i czy mamy na to własne zasoby, czy może wolimy skorzystać z pomocy naszego partnera informatycznego.