Wstecz

Sklep internetowy na gotowej platformie e-Commerce, czy może dedykowane wdrożenie?


Chcesz uruchomić sklep internetowy i postawiono przed Tobą decyzję dotyczącą wyboru jego wdrożenia w formie autorskiej - z funkcjonalnościami oraz grafiką dedykowaną tylko i wyłącznie prowadzonej przez Ciebie firmie lub skorzystanie z jednego z gotowych systemów sklepów internetowych uruchamianych przysłowiowym jednym kliknięciem.
Na którą opcję się zdecydujesz? Jakie są korzyści oraz zagrożenia wynikające ze skorzystania z jednej z powyższych opcji? O tym jest właśnie niniejszy artykuł, zachęcam do lektury.
Pierwszymi pytaniami, jakie należy sobie postawić, w takiej sytuacji są: w jakiej branży działam, czym chcę się wyróżnić spośród innych firm konkurencyjnych, które również prowadzą sprzedaż on-line, w jaki sposób sprawić, że uruchomiony przeze mnie sklep będzie przyciągał większą liczbę klientów niż pozostałe i generował sprzedaż?

 

Wdrożenie dedykowane sklepu internetowego.

 

Im bardziej niszowe lub ekskluzywne produkty będą oferowane w Twoim sklepie, im bardziej grafika i wygląd sklepu będzie miała wpływ na podejmowanie decyzji zakupowych przez klientów, tym wybór dedykowanego sklepu internetowego powinien być szybszy.
O dedykowanym wdrożeniu może przesądzić również Twój nietypowy pomysł na sprzedaż, który wyróżni Cię na tle konkurencji. Najczęściej do właściwego obsłużenia tego nietypowego procesu potrzebna będzie dodatkowa funkcjonalność sklepu internetowego.
Dobrym przykładem może być tutaj np. konfigurator nadruków, uruchomiony w sklepie działającym w branży modowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoi klienci będą mogli samodzielnie stworzyć produkt, o którym zawsze marzyli. Tego typu funkcjonalność na pewno wyróżni Twój sklep spośród innych konkurencyjnych.
A jakie są zagrożenia wynikające z uruchomienia dedykowanego rozwiązania? Pójście tą ścieżką oznacza związanie się z firmą wdrożeniową najczęściej agencją interaktywną, która będzie tworzyła aplikację wykorzystaną tylko w Twojej firmie. W przyszłości ta agencja internetowa musi zapewnić ciągłość działania i możliwości rozwoju stworzonej aplikacji, na której będzie bazowała sprzedaż Twojej firmy. Podejmując decyzję o uruchomieniu dedykowanego sklepu internetowego, należy zweryfikować najlepiej kilka firm, które zajmują się tego typu wdrożeniami, porównać opinie, jakimi Cieszą się wśród dotychczasowych klientów, poznać wdrożenia, jakie wcześniej realizowały.

 

No dobrze, a jak wygląda wdrożenie sklepu internetowego na gotowej platformie sprzedażowej?

 

Na rynku polskim jest dostępnych co najmniej kilkadziesiąt systemów e-Commerce tj. WebeShop, Shoper, Shoplo, Sky-Shop Shopyfy itd. Każdy z nich udostępniany jest klientom na różnych warunkach określonych najczęściej w regulaminach zamieszczonych na ich stronach internetowych.
Na co zatem należy zwrócić uwagę przed podjęciem wyboru zakupu jednego z nich?
Ponieważ funkcjonalności niniejszych platform sprzedażowych dają klientom podobne możliwości prowadzenia sprzedaży on-line, nie ten parametr będzie decydujący. Grafika również nie będzie stanowiła o podjęciu ostatecznego wyboru, ponieważ bazuje przeważnie na gotowych szablonach (skórkach), które można wg własnych potrzeb dostosować do wizualizacji posiadanej marki. Przeważnie dostępnych jest kilka lub kilkadziesiąt szablonów graficznych, w których możemy zmienić kolor, styl czcionki, podstawić własne logo lub dodatkowe zdjęcia na slajderach promujących ofertę sklepu i banerach promocyjnych.

 

Co zatem może przesądzić o wyborze jednego z gotowych rozwiązań.

 

Po pierwsze cena oraz dodatkowe koszty związane z posiadaniem własnego sklepu internetowego. Większość z oferowanych systemów jest dostępnych dla klienta w chwili uiszczenia opłaty abonamentowej comiesięcznej lub cyklicznej np. rocznej. Uruchomienie tego rozwiązania jest stosunkowo tanie, ale za chwilę okazuje się, że za dodatkowe opcje trzeba dodatkowo zapłacić. Już samo wybranie innej niż podstawowa skórka graficzna i jej wdrożenie może wiązać się z kosztami kilkuset złotych. Podobnie jest, gdy zaczynamy wdrażać ofertę sklepu i musimy ją sparametryzować. Zdefiniować drzewo kategorii nadrzędnych i podrzędnych, cechy produktów oraz ich atrybuty, powiązać produkty podobne, określić poziomy promocji, metody dostawy i metody płatności, komunikaty, jakie będą wysyłane do klientów w chwili wykonania przez nich określonych działań w sklepie. Na koniec, aby sklep uzyskał pełną funkcjonalność, niezbędne będzie zintegrowanie metod płatności on-line oraz paczkomatów.

Z premedytacją wspomniałem powyżej o tych wszystkich czynnościach, aby wywołać zastanowienie nad tym, że te czynności należy wykonać samodzielnie przy zakupie gotowych platform e-Commerce.

 

Jakie jest w tym przypadku rozwiązanie?

 

Należy znaleźć taką platformę, za którą płacimy tylko raz w chwili uruchomienia. Nie ma żadnych ukrytych kosztów za zmiany w skórkach graficznych, za parametryzację sklepu i pomoc w jego pełnym uruchomieniu. Dodatkowo platformę, która jest bezpieczna w działaniu i ma zapewnione pełne wsparcie serwisowe przez cały okres jej użytkowania (dożywotnia gwarancja). Takim rozwiązaniem jest system WebeShop, który firma Webemo właśnie wprowadziła na rynek. Powodem jego uruchomienia były nieustanne kontakty ze strony naszych klientów, którzy już wykupili gotową platformę e-Commerce, a następnie nie wiedzieli, co mają z nią dalej zrobić i prosili nas o pomoc w uruchomieniu sprzedaży. Obecnie posiadamy w ofercie własny system e-Commerce, dzięki któremu jesteśmy w stanie uruchomić dla naszych klientów sprzedaż w ciągu 7 dni-14dni w zależności od obszerności posiadanej oferty. Wykonujemy pełne wdrożenia tego rozwiązania z niezbędnymi integracjami. Dajemy klientom wybór spośród kilku pakietów funkcjonalności, które dostosowują naszą platformę do prowadzenia sklepu internetowego do oczekiwań klienta. Zapewnimy pełne wsparcie serwisowe, nieograniczoną liczbę kontaktów ws. wyjaśnienia działania poszczególnych funkcjonalności uruchomionego sklepu. Jesteśmy w stanie zapewnić również działania marketingowe, które przyczynią się do pozyskiwania nowych klientów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą platformą na stronie www.WebeShop.pl. Aby sprawdzić, co tak naprawdę potrafi i jak się prezentuje, wystarczy zainstalować darmową 14-dniową wersję demo. Po tym okresie demo może stać się w pełni działającym sklepem lub można po prostu z niego zrezygnować.